АКТУАЛЬНЕ ІНТЕРВ’Ю

Фото 1Народний депутат України Олександр Дудка: «Головне, щоб люди знали конкретно ту особу, яка представлятиме їхню територію у Верховній Раді»

Депутат Верховної Ради України Олександр Дудка – один із найактивніших народних обранців від громади Запорізької області. Він очолює підкомітет з питань місцевих бюджетів та комунальної власності комітету з питань державного будівництва та місцевого самоврядування. Але найбільше сил і часу він приділяє роботі на виборчому окрузі. І коли ми запитали в нього, як він ставиться до пропозиції розпустити Верховну Раду України і якими мають бути вибори до парламенту, Олександр Іванович відповів:

- Звичайно, вибори треба проводити. Я не проти і розпуску Верховної Ради України , бо в залі засідань помічаю, як до порядку денного включають законопроекти, за які потім не голосують. Є законопроекти, які не проходять підкомітети, їх не направляють на перше, друге читання, а беруть відразу за основу. Порушень регламенту багато. Тому вибори треба проводити виважено. Ми зараз не маємо права нехтувати людьми, які проживають на територіях Донецької і Луганської областей. Вони не мали змоги брати участь у виборах Президента України 25 травня цього року, і зараз цією поспішністю можемо не дати їм можливості вибрати своїх представників до парламенту.

А якими мають бути вибори – по мажоритарних округах, по закритих або відкритих списках, то я б сказав (і це не тільки моя думка, а й виборців), щоб тільки по мажоритарних. Виборці повинні голосувати за реальну людину, за обранця, який потім представлятиме їхні інтереси у Верховній Раді України. Він знатиме їхні проблеми, бо обов’язково зустрічатиметься з населенням на території виборчого округу.

Багато депутатів цього не роблять, особливо ті, які пройшли по списках. Я, коли зустрічаюся з виборцями на окрузі, запитую в них: «Хто до вас ще приїздив?» Вони не називають жодного прізвища, крім кандидатів у депутати, які приїздили до них у 2012 році під час виборних перегонів. Тоді кандидати красиво розповіли свої програми і на цьому забули про тих, хто за них проголосував. Ось чому я вважаю, що вибори повинні бути тільки по мажоритарних округах. Можна ще по відкритих списках. Головне, щоб люди знали конкретно ту особу, яка представлятиме їхню територію у Верховній Раді України.

- На місцях чекають Закон про співробітництво територіальних громад. Депутати в цілому схвалили його, але деякі експерти вважають, що він недопрацьований, що над ним треба ще попрацювати. Ви могли б дати оцінку цьому документу?

- Я був присутній у Верховній Раді України, коли він розглядався. Його дійсно направили на доопрацювання. Склалася думка, що вимоги представників територій не зовсім сприйняли до уваги. Закон сирий, є багато питань, над якими треба ще працювати.

- А в чому полягає ідея цього закону – про співробітництво територіальних громад?

- Зараз дуже серйозно стоїть питання децентралізації влади. Саме децентралізація й визначає пріоритети співробітництва територіальних громад. Люди повинні знати, кого вони обирають, починаючи з керівника області, району, депутатів тощо. Знати, кому можна довірити долю коштів, і щоб вони пішли на, приміром, ремонт водоводу, і жодне казначейство не змогло б це відмінити.

- Верховна Рада України розглянула низку законів, і у  тому числі, соціального спрямування. Йдеться про соціальне забезпечення військовослужбовців. Що вам про це відомо? Чи будуть ці кошти закладені в бюджет наступного року?

- Я б не поспішав обіцяти. Бо зараз бюджет настільки скудний – заморожені пенсії, зарплати, а ми продовжуємо набирати фінансових зобов’язань, які виконати не зможемо. Тому це поки що питання майбутнього.

- Ви побували в районах свого виборчого округу, зустрічалися з людьми. Про що спілкувалися?

- Люди слідкують за подіями, дуже переживають, просять припинити той хаос, який твориться, припинити війну, дослухатися до мирних жителів, до земляків, родичів, знайомих. Це головне питання, яке хвилює всіх. Є й ще: проблеми питної води, газифікації, транспортного сполучення, медичної допомоги. Розумію, їхати до людей, вислуховувати їхню критику – не дуже приємно. Але я їду, буду зустрічатися. Нехай вирішу тільки 10-20 відсотків від того, що вони просять. Та це будуть мої конкретні дії, як народного депутата України, який взяв на себе певні зобов’язання.

- А що вдалося зробити останнім часом?

- Один із фельдшерсько-акушерських пунктів допоміг забезпечити скутером, школу – телевізором. Звернувся до нашої обласної медицини і попросив виїхати на деякі території зробити флюорографію, кардіограми, обговорював з місцевою владою проблеми транспортного сполучення. Це небагато, але потім буде більше. Люди звертаються до мене, бо вірять, що я намагаюся їм допомогти. А це головне зараз.

- Дякую, Олександре Івановичу за бесіду.

Підготувала ЛІДІЯ ПЛАТОНОВА

Відповісти