Вільнянський район

Вільнянський район — район у північній частині Запорізької області. Районний центр: Вільнянськ. Населення становить 22 064 (на 1 жовтня 2013). Площа району 1280 км?. Утворено 1924 року.

Межує з Новомиколаївським, Оріхівським та Запорізьким районами Запорізької області та Синельниківським районом Дніпропетровської області. По західній його межі протікає річка Дніпро, його ліві притоки — Вільнянка та Мокра Московка. Сучасна назва за районом закріпилася в 1966 році (в 1924–1935 рр. район називався Софіївським, в 1935–1939 рр. — Красноармійським, а в 1939–1966 рр. — Червоноармійським).

Площа району становить 1280 км?. Сучасні межі встановлені Указом Президії Верховної Ради УРСР від 4 січня 1965 р.

Адміністративно-територіально район поділяється на 1 міську раду, 1 селишну раду і 19 сільських рад, які об’єднують 108 населених пунктів та підпорядковані Вільнянській районній раді. Адміністративний центр — місто Вільнянськ[1].

За даними Всеукраїнського перепису населення 2001 року на території Вільнянського району проживає: українців — 84,7%, росіян — 12,9%, білорусів — 0,6%, поляків — 0,3%, молдаван — 0,2%, болгар — 0,2%, німців — 0,1%, вірменів- 0,2%, татарів — 0,1%, представників інших національностей — 0,7% від загальної чисельності мешканців району.

Населення становить 22 064 (на 1 жовтня 2013).

Історичні і пам’ятні місця Вільнянського району

Вільнянський край багатий на пам’ятні і історичні місця. Пам’ятники сивої давнини, періоду Української революції, сьогодення привертають увагу своєю значущістю, величністю, відіграють важливу роль в процесі патріотичного виховання.

При будівництві Дніпрогесу була проведена археологічна експедиція, що знайшла стоянку доби середнього палеоліту біля села Петро-Свистунове.

Чудові пам’ятники природи — Балчанська Балка і Росохувата Балка — розташовані неподалік Дніпра біля с. Петро-Свистунове Дніпровської сільської ради.

Поблизу с. Петровського Любимівської сільської ради зберігся старовинний парк — так званий Петровський ліс, який належав до маєтку Г. Нейфельда, колишнього власника заводу сільськогосподарських машин.

В районі селищ Московка і Веселівське Московської сільської ради розміщені так звані Кащенківські ставки; вони належали родині Кащенків, з якої вийшли наші видатні земляки — М. Ф. Кащенко, біолог, академік і А. Ф. Кащенко, письменник і історик. Дитинство їх пройшло саме в цих місцях.

Багато пам’ятних знаків і історичних місць розповідають про події, пов’язані з періодом Другої Світової війни. У Вільнянському районі є 48 братських могил часів німецько-радянської війни, 2 братські могили часів українсько-більшовицької війни, 16 пам’ятних знаків, присвячених історичним особистостям і подіям.

Серед них — Меморіал Слави у районному центрі. Тут поховано 773 вояків Червоної Армії, в тому числі — Герой Радянського Союзу Я. В. Бочаров. Пам’ятник на честь чину Я. В. Бочарова — протитанкова гармата — розміщений біля районного краєзнавчого музею. На західній околиці міста — пам’ятник на честь рейду 25-го танкового корпусу — танк Т-34.

У братській могилі с. Тернівка покоїться прах Героя Радянського Союзу П. С. Зачиняєва. На території Меморіального комплексу в с. Гнаровське похована Герой Радянського Союзу В. О. Гнаровська. В с. Петро-Свистунове Дніпровської сільради розташований пам’ятний знак на честь форсування р. Дніпро військами 12-ї армії.

Археологічні пам’ятки

На території району 143 пам’ятки археології — кургани і курганні могильники. Найбільша кількість пам’яток археології зосереджена на землях Антонівської, Купріянівської, Михайло-Лукашівської, Павлівської сільських рад.

Поблизу с. Петро-Свистунове біля скелі Орел виявлено стоянку первісних людей, які проживали 40 тис. років тому. Біля с. Улянівка виявлено 2 поселення періоду пізньої бронзи (кінець ІІ — початок І тисячоліття до н. е.). До пам’яток залізної доби (І тис. до н. е.) належать численні кургани, з яких найбільші мають свої назви: Петрашевська Висота біля с. Михайло-Лукашеве, Тарасова могила поблизу с. Миролюбівка.

Економіка

Сільське господарство

У процесі реформування аграрного сектору створилася багатоукладна система господарювання. Основу сільського господарства складає вирощування зернових і технічних культур. Станом на 1 січня 2010 року загальна площа сільськогосподарських земель, що входять до адміністративно-територіальних одиниць, становить 108,2 тис.га. Всього сільськогосподарських угідь в районі — 103,2 тис. га, з них:

 • ріллі — 92,5 тис.га
 • багаторічних насаджень 2,5 тис.га
 • сіножатей 2,9 тис.га
 • пасовищ — 5,3 тис.га.

Площа ріллі в обробітку на 2010 рік становить 72,2 тис.га.

Промисловість

До складу промислового комплексу входять три основні галузі: машинобудування, добувна промисловість, виробництво будівельних матеріалів та хімічна.

В районі налічується 12 промислових підприємств. Найбільшими на 2010 р. є ТОВ НВП «Ріст», ТОВ «Ритм», ВАТ «Вільнянський маслозавод», ВАТ «Янцівський гранітний кар’єр».

Транспорт і зв’язок

Район перетинають 2 автомобільні дороги державного значення: Запоріжжя—Донецьк (Н15) та Харків—Сімферополь—Алушта—Ялта (М18).

Протяжність автомобільних доріг по району становить 478,6 км, в тому числі: магістральні — 28,8 км, територіальні — 40,8 км, районні — 293,1 км, обласні — 115,9 км. У районі 13 автомобільних мостів.

Магістральні трубопроводи:

 • Аміакопровід Тольяті—Горлівка—Одеса УДП «Укрхімтрансаміак» (у межах району — 26,6 км);
 • Газопровід УМК «Харківтрансгаз» ШДКРІ—Запоріжжя — (27,9 км);
 • Газопровід УМК «Харківтрансгаз» ШДКРІ—Енергодар — (28,7 км);
 • Водовід ДКП «Облводоканал» с. Люцерна—смт. Новомиколаївка — (41 км).

З півночі на південь район перетинає залізнична магістраль Придніпровської залізниці Харків—Севастополь та автодорога загального користування державного значення Харків—Сімферополь.

Залізничні станції:

 • Новогупалівка;
 • Вільнянськ;
 • Янцеве;
 • Роз’їзд 11 Км.

Найближчий річковий порт — у м. Запоріжжя (відстань — понад 30 км). Найближчий морський порт — у м. Бердянськ (близько 220 км).

Мешканці Вільнянського району забезпечені телефонним зв’язком. Забезпечується достатнє покриття території мобільним зв’язком. Кількість користувачів мережі Інтернет — 1486.

Освіта

В районі функціонує 26 загальноосвітніх навчальних закладів та 2 позашкільних закладів освіти (Центр дитячої та юнацької творчості, Дитячо-юнацька спортивна школа). Охоплено навчанням 99,8% дітей шкільного віку. Державною українською мовою у 2009 році навчаються 100% учнів.

У м. Вільнянськ працює професійно-технічний заклад «Вільнянський професійний ліцей» та його філія в с. Михайлівка. Основні кваліфікації, які отримують випускники ліцею: слюсар з ремонту автомобілів, водій, тракторист — машиніст.

Культура, пам’ятки, традиції

Музеї

Вільнянський районний краєзнавчий музей зберігає предмети історії рідного краю від давніх часів до сьогодення. Музейна колекція нараховує понад 700 експонатів основного фонду. Тут є 7 експозиційних залів — Заселення краю, Початку ХХ ст., Революційних подій 1917–1920 рр., Зал 1920–1930 рр., Галерея Слави, Зал німецько-радянської війни, Зал Сучасності. Крім екскурсійної діяльності, музей проводить науково-популяризаторську роботу, організовує масові заходи, систематично влаштовує виставки.

Інші музеї району. На державному обліку перебуває 8 музеїв на громадських засадах.

 • Музей в с. Гнаровському розповідає про подвиг Героя Радянського Союзу Валерії Гнаровської.
 • В с. Дніпровка — меморіальний музей нашого земляка І. С. Паторжинського, народного артиста СРСР.
 • Музей Вільнянської гімназії «Світоч» розповідає про історію освіти нашого району.

Цікаві історичні матеріали зібрані в Михайлівському, Михайло-Лукашівському, Привільненському музеях на громадських засадах. Є чудовий музей і в селі Петро-Михайлівка. Музей розміщено в приміщенні середньої школи. Опікується музеєм його засновник вчитель історії Андрущенко Олександр Миколайович.

Пам’ятки архітектури

Як пам’ятки архітектури привертають увагу православні храми — це Іллінська церква в с. Тернівка і Свято-Володимирський храм в м. Вільнянську.

Традиції, художня самодіяльність

Є у районі свої традиції — відзначати дні визволення сіл та міста, пісенні конкурси «Співуча родина», «Сімейне коло», фестивалі-звіти учасників художньої самодіяльності району, працюють любительські об’єднання «Берегиня». «Вишиванка», є свої народні майстри декоративно-прикладного мистецтва. Традиційними у районі є свята «Різдвяні зустрічі», проводи зими «Масляна», «Івана Купала». Працює 8 колективів художньої самодіяльності із званням «народний», серед них — два дитячих танцювальних колективи. Традиційні конкурсно-розважальні програми для дітей та молоді «Мамині перлини», «Найкраща дівчина міста», «Перехрестя любові», «Міні Супермен», «Міні міс».

Гостей району вільнянці традиційно зустрічають короваєм, а частують улюбленими стравами — борщем з пампушками, варениками з різноманітною начинкою, пирогами.

Культурно-освітні заклади

У районі працює 20 сільських будинків культури та районне об’єднання культури та дозвілля, 18 сільських бібліотек, дві бібліотеки для дорослих та дітей у місті. Чотири школи естетичного виховання, 20 загальноосвітніх шкіл, серед яких дві гімназії, вище професійне училище.

Туристичний потенціал

Території та об’єкти природно-заповідного фонду

 • 1. Ботанічний заказник «Балка Ульянівка»
 • 2. Ботанічний заказник «Балка Чапаївка»
 • 3. Лубенцівський зоологічний заказник
 • 4. Ботанічний заказник «Балка Вознесенівка»
 • 5. Ботанічний заказник «Балка Козача»
 • 6. Ботанічний заказник «Балка Кащенова»
 • 7. Ботанічний заказник «Цілинна балка Вербова»
 • 8. Ботанічний заказник «Балка Тисина»
 • 9. Ботанічний заказник «Урочище Винцевський сад»
 • 10. Ботанічний заказник «Цілинна ділянка Могили»
 • 11. Ботанічний заказник «Балка Годинова»
 • 12. Ландшафтний заказник «Лісовий масив вздовж лівого берега р. Дніпро»
 • 13. Ентомологічний заказник «Цілинна ділянка № 1»
 • 14. Ентомологічний заказник «Цілинна ділянка»
 • 15. Ентомологічний заказник «Цілинна ділянка № 3»
 • 16. Ентомологічний заказник «Цілинна ділянка № 2»
 • 17. Кащенківські ставки
 • 18. Петрівський ліс колишнього маєтку Нейфельда
 • 19. Балка «Губинська»
 • 20. Балка «Кринична»
 • 21. Алея вікових каштанів з ділянкою лісу (див. Петрівський ліс)
 • 22. Балка «Таволжанська»
 • 23. «Круглик»
 • 24. Балка «Росохувата»
 • 25. Балка «Балчанська»

Заклади культури і мистецтв

 • 1. Новогупалівський сільский історико-краєзнавчий музей
 • 2. Московський сільский історичний музей
 • 3. Тернівський сільский музей бойової слави
 • 4. Петро-Михайлівський історичний музей (шкільний)
 • 5. Привільненський сільский історичний музей
 • 6. Михайло-Лукашівський сільский музей комсомольської слави
 • 7. Дніпровський меморіальний музей І. С. Паторжинського
 • 8. Михайлівський сільский історичний музей
 • 9. Вільнянський районний краєзнавчий музей
 • 10. Музей освіти Вільнянського району

Преса

Районна газета — «Дніпровські вогні». З 2010 р. почала виходити газета «Вільнянські вісті».

Відповісти